Fundamentami trwałej nauki jest zrozumienie i zapamiętanie materiału.
Dziś chce Wam opowiedzieć (a może przypomnieć) o jednej z najbardziej skutecznych metod utrwalania wiedzy, zwanej po angielsku „spaced repetition” a po polsku inteligentnymi powtórkami lub powtórkami w interwałach.
Typowym przykładem jej zastosowania są znane od pokoleń fiszki, jednak mało kto korzysta z nich w sposób gwarantujący najwyższą skuteczności.
Metoda najlepiej sprawdza się w przypadku materiału typowo pamięciowego – słówek, dat, definicji, wzorów czy tabliczki mnożenia.
Utrwalanie wiedzy tą metodą polega na aktywnym przypominaniu – zamiast wielokrotnego czytania tego samego materiału, sprawdzamy, czy go pamiętamy. W przypadku papierowych fiszek (małych karteczek, najlepiej wielkości wizytówki lub mniejszych) po jednej stronie fiszki piszemy pytanie, po drugiej – odpowiedź. Biorąc karteczkę, czytamy pytanie, odpowiadamy na nie z głowy, a następnie sprawdzamy odpowiedź po drugiej stronie.
Istotne jest to, że informacje, które pamiętamy (czyli odpowiedzieliśmy poprawnie), kolejny raz sprawdzamy w coraz większych odstępach czasu. W uproszczeniu możemy przyjąć, że rekomendowane odstępy to odpowiednio 1-3-7-21-30-45-60 dni. Więcej o działaniu spaced repetition możecie przeczytać w artykule Spaced repetition a nauka – jak to działa?
Metodę inteligentnych powtórek można stosować z wykorzystaniem papierowych fiszek lub jednej z wielu aplikacji, które oferują zarówno gotowe zestawy fiszek (głównie do nauki języków obcych), jak i możliwość tworzenia własnych. Do najbardziej znanych aplikacji dostępnych w języku polskim należą SuperMemo i Fiszkoteka.